17 cze 2016

Ćwiczymy rączkę czyli zabawy grafomotoryczne

 "Pisanie wymaga wielu umiejętności: precyzji ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej i koordynacji całego ciała. Ćwiczenia grafomotoryczne wpływają na wszystkie zmysły dziecka" (więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj PDF)
Zanim dziecko nauczy się pisać litery i cyfry musi najpierw wyćwiczyć swoją rączkę (pamiętacie jak w zerówce bez końca musielismy pisać szlaczki? to było dokładnie po to by wyćwiczyć rękę) Podstawą ćwiczenia ręki jest zwykłe malowanie, kolorowanie, układanie klocków, zabawy precyzyjne a nawet zwykłe bazgroły na kartce, są pracą rączki i ważnym krokiem do otrzymania wprawy.

My również ćwiczymy rączkę w różny sposób:

1. Rysując po śladach - używamy wydrukowane proste obrazki


Obrazki do pobrania i wydrukowania za darmo poniżej:
http://www.activityvillage.co.uk/animal-tracing-pages
  • Animal Tracing z Activity Village znajdziecie tam dużo więcej innych zwierzątek do wydrukowania za DARMO
http://www.worksheetfun.com/category/grades/preschool/tracing-2/pre-writing-worksheets/shape-tracing/

  • Kształty, łatwe obrazki, linie, wzorki i inne fajne karty pracy (worksheets) znajdziecie na stronie Worksheet Fun

2. Rysowanie zwykłych kresek np. od lewej do prawej


Nawet tak zwane bazgroły są ważne i mają znaczenie


3. Kolorowanie w ulubionych kolorowankach (sklepy 99 cents mają przeważnie duży wybór kolorowanek za $1-2)4. Ja piszę litery ołówkiem lub czarnym długopisem a synek poprawia mazakiem


Jedno z pierwszych wyrazów jakich dziecko uczy się pisać może być jego imię. 


Robimy również kartki i laurki na ważne w naszym życiu uroczystości. W ten sposób dziecko ćwiczy swoje umiejętności a przy okazji czuję że robi coś ważnego, uczy się że pisanie ma znaczenie i może się czuć dumny ze swojej pracy. Pewność siebie i uczucie osiągnięcia czegoś pozytywnego jest bardzo ważne dla małych dzieci.

5. Szlaczki
  • Możecie zrobić same na kartce ołówkiem lub długopisem
Wiecej szlaczków dla przedszkolaków na Preschool Activies 
  • Kupić odpowiednie do tego książeczki (TUTAJ znajdziecie książeczki które my mamy i polecamy)
Pamiętaj jednak że przy pracy z małymi dziećmi najważniejsze jest to żeby dziecko chciało i było zainteresowane. Nigdy nie zmuszaj, jeżeli dziecko nie jest zainteresowane, powróć do tego innym razem albo spróbuj coś innego. Celem jest zachęcanie dziecka, żeby praca z nami i "nauka" nie kojarzyła mu się zle a wręcz przeciwnie. To ma być zabawa. Starajcie się też unikać negatywnych zwrotów czy komentarzy, takich jak "zle to robisz, niedobrze wyszło, nie tak miało być". To nie konkurs, nikt tego nie ocenia, chcemy żeby nasze dzieci były pewne siebie i dumne ze swojej pracy. Nie chcemy żeby czuły sie niekompetętne i niepewnie siebie, gdyż mogą się zniechęcić i nie będa chciały więcej próbować... jakby nie było, nawet my dorośli nie lubimy robić rzeczy których myślimy że nie potrafimy :)

A wy co ciekawego robicie ze swoimi szkrabkami by ćwiczyć rączki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty